Wtorek, 14 Maja 2024  Imieniny: Bonifacego, Dobieslawa, Macieja

Rada pedagogiczna

W przedszkolu działa rada pedagogiczna, która jest organem kolegialnym przedszkola w zakresie realizacji jego statutowych zadań, dotyczących kształcenia, wychowania i opieki.

W skład rady pedagogicznej wchodzą wszyscy nauczyciele zatrudnieni w placówce.
W zebraniach rady pedagogicznej mogą brać także udział z głosem doradczym osoby zaproszone przez jej przewodniczącego, za zgodą lub na wniosek rady pedagogicznej.

Przewodniczącym rady pedagogicznej jest dyrektor przedszkola.

Zebrania plenarne rady pedagogicznej organizowane są co najmniej 4 razy w ciągu roku (przed rozpoczęciem roku szkolnego, podsumowujące wstępną obserwację, półroczne, podsumowujące rok szkolny).

Przewodniczący przygotowuje i prowadzi zebrania rady pedagogicznej oraz jest odpowiedzialny za zawiadomienie wszystkich jej członków o terminie i porządku zebrania zgodnie z regulaminem rady.
Do kompetencji stanowiących rady pedagogicznej należy w szczególności:
a) zatwierdzenie planu pracy przedszkola;
b) podejmowanie uchwał w sprawie eksperymentów pedagogicznych w przedszkolu po zaopiniowaniu ich projektu przez Radę Rodziców;
c) ustalanie organizacji doskonalenia zawodowego nauczycieli;
d) ustalanie sposobu wykorzystania wyników nadzoru pedagogicznego, w tym sprawowanego nad przedszkolem przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny, w celu doskonalenia pracy przedszkola.

Rada pedagogiczna opiniuje w szczególności:
a) organizację pracy przedszkola, zwłaszcza projektowaną organizację pracy w ciągu tygodnia;
b) projekt planu finansowego składany przez dyrektora,
c) wnioski dyrektora o przyznanie nauczycielom odznaczeń nagród i innych wyróżnień,
d) propozycje dyrektora przedszkola w sprawach przydziału nauczycielom stałych prac i zajęć, w ramach wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatkowo płatnych zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych;
e) dopuszczanie do użytku w przedszkolu zaproponowanego przez nauczyciela programu wychowania przedszkolnego,
f) kandydatów na stanowisko dyrektora przedszkola;
g) wniosek o nagrodę kuratora oświaty dla dyrektora;
h) pracę dyrektora przy ustalaniu jego oceny pracy oraz na okoliczność przedłużenia powierzenia stanowiska dyrektora.

Rada pedagogiczna przygotowuje projekt statutu lub jego zmian oraz uchwala statut przedszkola i jego zmiany.

Rada pedagogiczna może wystąpić z wnioskiem o odwołanie nauczyciela ze stanowiska dyrektora lub innego stanowiska kierowniczego w przedszkolu.

Rada pedagogiczna ustala regulamin swojej działalności zgodnie ze statutem przedszkola. Zebrania rady pedagogicznej są protokołowane.

Członkowie rady pedagogicznej zobowiązani są do nieujawniania spraw poruszanych na posiedzeniach rady, które mogą naruszać dobro osobiste dzieci lub ich rodziców, a także nauczycieli i innych pracowników przedszkola.

Brak załączników.

Wytworzono: 2023-12-15 10:17 przez: PM54 PM54